بهبود مهارت های گوش دادن در کلاس درس

 
بهبود مهارت های گوش دادن در کلاس درس

 

بهبود مهارت های گوش دادن در کلاس درس
بهبود مهارت های گوش دادن در کلاس درس

 

 

گوش دادن مهارتیست که باید به خوبی آن را آموخت و به کار برد تا در همه جا بتوان باموفقیت از آن بهره برد.گوش دادن خوب و فعال است که می تواند دانش آموز موفق را با دانش آموزی که فقط سخت درس می خواند متمایز کند!در هر مقطع تحصیلی که هستید می توانید از تکنیک های زیر استفاده کنید تا این مهارت را بهبود ببخشید.
*سر حال و قبراق وارد کلاس شوید!
مطمئن شوید که خواب خوبی داشته اید و صبحانه خوبی خورده اید.وقتی که بدنتان به خوبی مراقبت شده باشد،تمرکز ذهنی بسیار بیشتری خواهید داشت.اگر خواب آلود و کسل وارد کلاس شوید،احتمالا باز نگه داشتن چشمان و گوش دادن با تمرکز به حرف های معلم یا استاد غیر ممکن خواهد بود!

*آماده باشید
هر آنچه برای شروع کلاس لازم است فراهم کنید.اگر تمرینی برای تحویل دارید آماده اش کنید.دفتر و قلم هایتان را از کیفتان بیرون بیاورید تا یادداشت برداری کنید.گوش دادن در حالی که مشغول پیدا کردن وسایلتان در کیفتان هستید باعث حواس پرتی خواهد شد.هم چنین قبل از آمدن به کلاس نگاهی به کتابتان بیندازید. اگر کمی پیش خوانی انجام دهید راحتر متوجه ی حرف های معلم خواهید شد.

*سعی کنید قبل از قضاوت کردن موضوع اصلی بحث را متوجه شوید
وقتی که بحثی در حال پیش روی است،سعی کنید مفهوم اصلی درس را بیابید.از قضاوت کردن در مورد اینکه بحث و یا اطلاعات مطرح شده بی فایده و بی استفاده اند اجتناب کنید!اگر این کار را نکنید ذهنتان به طور خودکار از پذیرش اطلاعات خودداری خواهد کرد و ذهنتان مسدود می شود!

از حواسپرتی ها اجتناب کنید!
از نشستن در کنار کسی که در طول کلاس مدام در حال صحبت کردن است بپرهیزید!گاه و بیگاه به ساعت،در و بیرون پنجره نگاه نکنید! به جای آن چشمانتان را بیشتر روی معلم و تخته سیاه متمرکز کنید.اگر به ذهنتان اجازه ی انحراف دهید دیگر قادر به یادگیری مطالب مورد نیاز نخواهید بود.
*سعی کنید نزدیک معلم تان بنشینید
وقتی در جلوی کلاس می نشینید راحتر می توانید به مطالب گوش بدهید و کمتر فرصت خیال پردازی و حواس پرتی در حضور معلم خواهید داشت.

*یادداشت برداری کنید
آن چه را که گوش می دهید،یادداشت برداری کنید.وقتی یادداشت برداری می کنید راحتر قادر خواهید بود مطالب را به خاطر بیاورید.هم چنین برای اینکه خوب یادداشت برداری کنید ناچارید خوب به بحث گوش دهید!

*سوال بپرسید
سوال پرسیدن بدین معنی است که مباحثی را که گوش داده اید فرا گرفته اید.پرسیدن سوال و با بازگو کردن دوباره ی مطالب به زبان خودتان باعث می شود تا موضوع برایتان واضح تر شود. ضمنا معلم هم نسبت به تسلط تان به مفاهیم بحث آگاه می شود!

سعی کنید تمرکز کنید تا مفهوم اصلی درس و موضوعات مرتبطش را دریابید.گوش دادن مهارتی است که به طور مداوم بهبود می یابد اما از زمانی که آن را فرا می گیرید شاهد پیشرفت در تحصیلتان خواهید بود.
منبع:www.howtodothings.com

/ 2 نظر / 146 بازدید
سجاد

همش خییییلی علی بود با تشکر

سجاد

ببخشید( عالی بود)