پیام آموزشی شماره 6

آئین‎های ایران باستان بسیارند و البته ارزشمند. در کمتر تمدنی می‎توان چنین جشن‎های را یافت. البته تمدن‎های بشری مانند شاخه و برگهای یک درخت تنومندند که هر شاخه دارای حیات و زندگی بوده است. اما برخی از شاخه‎ها زیباتر بوده و جذابیت خاصی داشته است. تمدن گذشته ایران یکی از این شاخه‎ها بوده که زیبائی خاصی به درخت تمدن بشری داده است. از زیبائی‎های این شاخه وجود جشن‎ها و آئین‎های شادی بخش و پر معنا بوده که امروزه به علت بی‎توجهی عمدی و غیر عمدی به گونه ناقص اجرا می‎شوند. سیزده نوروز از این آئین‎هاست که روز طبیعت نام گرفته است. در این روز مردم از خانه خارج و به طبیعت می‎روند.

طی سال‎های گذشته به دلیل عدم فرهنگ‎سازی مناسب، طبیعت در روزش بیشترین آسیب را به خود دید. انتظار جامعه دانشگاهی و دوستان طبیعت این بوده که حداقل به اندازه تبلیغات مربوط به چیپس و پفک نمکی و آدامس در صدا و سیما راجع به حفظ طبیعت برنامه سازی شود اما متاسفانه این کار صورت نگرفت. همین طور انتظار می‎رفت سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه جدی‎تر از گذشته سالهای گذشته وارد شود و اقدامات مناسبی صورت دهد.

در هر صورت فردا روز طبیعت است تلاش کنیم در روز طبیعت احترام به طبیعت را جدی بگیریم و آنگونه که شایسته تمدن و فرهنگ غنی ایران است با آن رفتار کنیم. تخریب طبیعت گناه است و آلوده کردن آن گناهی دیگر. به این شعار باستانی عمل کنیم و آن را به فرزندانمان یاد دهیم تا شرمنده نسل‎های آینده نباشیم. 

/ 0 نظر / 67 بازدید